
-
by ajakorisnik
Samopouzdanje je stav o vlastitim veštinama i sposobnostima.
Samopouzdanje govori o tome da prihvatate i verujete u sebe i imate osećaj kontrole u svom životu. Dobro poznajete svoje snage i slabosti i imate pozitivan pogled na sebe. Postavljate realna očekivanja i ciljeve, asertivno komunicirate i možete da se nositi sa kritikama.
S druge strane, zbog niskog samopouzdanja možete se osećati sumnju u sebe, biti pasivni ili pokorni ili imati poteškoća u poverenju drugima. Možete se osećati inferiorno, nevoljeno ili osetljivo na kritike.
Osećanje samopouzdanja može zavisiti od situacije. Na primer, možete se osećati puni samopouzdanja u nekim oblastima, poput akademika, ali nedostaje vam poverenja u druge, poput partnerskih ili porodičnih odnosa.
Imati visoko ili nisko samopouzdanje retko je povezano sa vašim stvarnim sposobnostima i uglavnom se zasniva na vašoj ličnoj percepciji. Percepcija je način na koji razmišljate o sebi i ovakva razmišljanja mogu biti pogrešna.
Nisko samopouzdanje može proizaći iz različitih iskustava, poput odrastanja u nepodržavajućem i kritičnom okruženju, po prvi put odvojenosti od prijatelja ili porodice, prestrogog osuđivanja sebe ili straha od neuspeha. Ljudi sa niskim samopouzdanjem često imaju greške u razmišljanju.
Kako povećati samopouzdanje?
- Prepoznajte i naglasite svoje snage.
- Nagradite se i pohvalite vaš trud i napredak.
- Kada naletite na prepreku, ponašajte se ljubazno i saosećajno.
- Ne zadržavajte se na neuspehu.
- Postavite realne i ostvarive ciljeve.
- Ne očekujte savršenstvo; nemoguće je biti savršen u svakom aspektu života.
- Usporite kada osećate intenzivne emocije i logično razmislite o situaciji.
- Prepoznajte da prošla negativna životna iskustva ne diktiraju vašu budućnost.
- Izrazite svoja osećanja, uverenja i potrebe.
- Naučite da kažete “NE” nerazumnim zahtevima.
Ovo su samo neke od smernica koje vam mogu pomoći. Medjutim svako je individualan i psihološko savetovanje ili psihoterapija vam mogu pomoći da povećate samopouzdanje ako smatrate da vam je potrebna dodatna pomoć.
Autor: Aneta G.
Reference: www.usf.edu